Czy WARDOGS ma klasy
Nie w klasycznym sensie. Przed meczem nie wybierasz klasy. Kupujesz sprzęt u sprzedawców, a rola wynika z tego, co nosisz: bandaże i apteczki robią z Ciebie medyka, młotek budowniczego, a większy plecak pozwala łączyć jedno z drugim. Twórcy piszą w FAQ na Steamie: „Every role is viable, but roles that play into team play will be the most profitable”.
XP za grę trafia na sześć ścieżek ról (Progression Track) i na ścieżkę ogólną WARDOG (w sezonie 1 nazywała się Career):
| Ścieżka | Do czego służy | Za co dostajesz XP (sezon 2) |
|---|---|---|
| Assault | atak na bazy wroga | zabójstwa z karabinów szturmowych, C4 i IED, niszczenie budowli, hakowanie FOB |
| Medic | leczenie drużyny | zabójstwa z pistoletów maszynowych (SMG), leczenie, wskrzeszanie |
| Recon | zwiad i snajper | zabójstwa ze snajperek i DMR, oznaczanie wrogów (spotting) |
| Support | budowanie, ciężka broń | budowanie, dostarczanie zaopatrzenia, zabójstwa ze strzelb i LMG |
| Driver | pojazdy naziemne | przewóz graczy i zaopatrzenia, artyleria, naprawa pojazdów naziemnych |
| Pilot | śmigłowce | przewóz graczy i zaopatrzenia, zrzuty, naprawa śmigłowców |
Nie ma klasy „Engineer” ani „Builder”: budowanie należy do Support. Driver i Pilot to dwie osobne ścieżki.
Sezon 2 przestawił część źródeł XP. Niszczenie budowli, C4 i IED dają teraz XP Assault (wcześniej Support), artyleria daje XP Driver, a naprawa trafia do Driver albo Pilot, zależnie od pojazdu. Starsze poradniki z radą „naprawa = Support” są nieaktualne.
Poziom WARDOG, poziom ścieżki i gotówka
Według graczy każdy poziom zdobyty na ścieżce roli dodaje też 1 poziom WARDOG. Na ścieżce WARDOG są rzeczy ważne dla każdego, np. Level 3 Helmet & Armor (poziom 70) i amunicja przeciwpancerna AP (poziomy 60–90). Kto gra tylko jedną rolą, dochodzi do nich wolniej. Gracze radzą wbić każdą ścieżkę do poziomu 10, bo pierwsze poziomy są tanie.
Druga zasada: poziom daje dostęp, a gotówka odblokowuje. Przykład z notatek sezonu 2: Molotov Cocktail wymaga Assault 13 i 25 000 $. Jeśli masz poziom, a nie masz pieniędzy, przedmiot dalej jest zablokowany.
Krzywa XP w sezonie 2
Łączne XP potrzebne na poziom ścieżki roli według oficjalnych notatek sezonu 2:
| Poziom | Sezon 2 (od 15.10.2026) | Sezon 1 |
|---|---|---|
| 10 | 25 000 | 35 000 |
| 15 | 54 750 | 110 000 |
| 20 | 111 500 | 250 000 |
| 25 | 206 600 | sporne |
| 30 | 318 200 | sporne |
| 35 | 525 000 | sporne |
| 40 | 712 500 | sporne |
| 45 | 920 850 | sporne |
| 50 | 1 150 000 | sporne |
Twórcy podsumowują: „Reaching level 20 now takes less than half the playtime it did in Season 1.” Wartości sezonu 1 od poziomu 25 w górę podają dwa oficjalne dokumenty (lista zmian z 9.09.2026 i notatki sezonu 2), ale ich liczby się różnią, dlatego ich nie przepisujemy.
Maksymalny poziom: oficjalna tabela kończy się na poziomie 50. Najwyższe odblokowanie roli w sezonie 2 to Three Port Brake na Recon 49, a na ścieżce WARDOG amunicja 5.45x39mm Armor Piercing (AP) na poziomie 90. Oficjalnego limitu poziomu ścieżki ani poziomu WARDOG nie znaleźliśmy. Jeden gracz pokazał w sezonie 1 poziom WARDOG 200 po 4 315 811 XP.
Najważniejsze odblokowania w sezonie 2
Notatki sezonu 2 nie zawierają pełnych tabel, tylko nowe i przesunięte przedmioty. Poniżej wybór (w nawiasie poziom ścieżki i koszt odblokowania):
| Ścieżka | Odblokowania |
|---|---|
| Assault | Remote Detonator + C4 Charge (4), Molotov Cocktail (13, 25 000 $), TCX-SPR (20, 100 000 $), M4 (28, 150 000 $) |
| Medic | MP5 (4, 25 000 $), Individual First Aid Kit (10), Medical Bag (14, 50 000 $), Adrenaline Pen (16), Defibrillator (22, 110 000 $) |
| Recon | PU 91/30 Scope do Mosina (10, 12 500 $), SV98 (18), BMR-308 (20), M14 (25, 100 000 $), MK22 (30) |
| Support | 9K333 Verba (14), PKM (15, 100 000 $), MAAWS (18, 100 000 $), M249 (20, 150 000 $), Evo-3 Ultra (30, 200 000 $) |
| Driver | Wolf-110 (8, 50 000 $), Humvee (14, 75 000 $), T-72B3 (20, 250 000 $), Flakpanzer Gepard (25, 300 000 $), SPH-2 (31, 350 000 $) |
| Pilot | Little Bird AH-6M [Miniguns] (8, 125 000 $) |
| WARDOG | Mechanical Supply Pallet (5), Ammo Supply Pallet (9), Fuel Supply Pallet (16), Gold Market (35), Level 3 Helmet & Armor (70) |
Large Hammer był w sezonie 1 na Support 8 (75 000 $), a notatki sezonu 2 tego nie zmieniają. Poziomów m.in. L2A6, Havoc, Z20 Lakota i FAL w sezonie 2 oficjalnie nie podano.
Jak najszybciej zdobywać XP każdej ścieżki
Driver. Najwięcej daje seria dostaw palet z pojazdu naziemnego: 500 XP za paletę, premia za każdą kolejną paletę z rzędu (w notatkach +100 XP, seria do 10) i 50 XP za kurs powrotny. Wracaj więc po kolejny ładunek, zamiast porzucać pojazd. 15.10.2026 twórcy wydali „Driver Progression Fixes” bez podania liczb. Gracze piszą, że premia za serię spadła, ale nie jest to potwierdzone. Artyleria (SPH-2) i naprawa pojazdów naziemnych też idą do Driver.
Pilot. Zrzut skrzyni z powietrza daje 150 XP (mała) i 300 XP (duża). Do tego przewóz graczy i palet oraz naprawa śmigłowców. Więcej: poradnik do śmigłowców.
Support. Buduj w Control Zone przy wieżach albo w FOB, najlepiej młotkiem. Dołączaj do świeżych meczów, bo po 15–20 minutach FOB-y są już postawione. Z Large Hammer celuj w duże, długo budowane obiekty, np. Drill Rigs i moździerze (Mortars). W sezonie 2 budowa jest droższa, a Medium Hammer daje mniej za uderzenie. Szczegóły: budowanie i FOB.
Medic. Lecz i wskrzeszaj, strzelaj z SMG. Darmowy Self Resuscitator (zakładka Items u Equipment vendora) przyspiesza wskrzeszanie. Medical Bag masz już na poziomie 14, a Defibrillator na 22.
Recon. Oznaczaj wrogów przez Binoculars (180 $) albo Monocular (350 $): XP wpada, gdy oznaczony cel szybko zginie. W sezonie 2 spotting płaci ok. 30% mniej niż w sezonie 1, ale więcej za cenne cele, jak uzbrojone pojazdy i drogie budowle.
Assault. Poza zabójstwami z karabinów szturmowych masz nowe źródła XP: C4 i IED, niszczenie budowli (XP to ok. 25% nagrody gotówkowej), hakowanie FOB (250 XP), zniszczenie FOB (do +250 XP) i przejęcie wrogiej wieży wiertniczej (Capturing a hostile drill tower, 300 XP).
Rady dla każdej roli:
- Łącz role w jednym życiu: SMG, wskrzeszanie i Monocular dają naraz XP Medic, Recon i Assault.
- Dograj mecz do końca. Gracze zgłaszają premię XP na koniec meczu, ale jej wartości twórcy nie opisali.
- Na początek wybierz w menu DEPLOY serwery Low-Level albo Infantry Mode (od Update 0.1.2).
Czy jest dzienny limit XP
Nie. Żaden oficjalny dokument nie wprowadza dziennego limitu XP. Wątki na Steamie typu „make MAX XP GAIN PER DAY!” to prośby graczy o taki limit, a nie istniejąca mechanika. Ograniczenia dotyczą pojedynczych akcji, np. malejące zwroty przy sprzedaży ze skrzyni albo nagroda za budowlę zależna od stopnia jej ukończenia.
Od Update 0.1.2 za nadużywanie powtarzalnych, niezamierzonych sztuczek grozi ban permanentny bez ostrzeżenia. Exploit kierowców i bonus Lonestar twórcy usunęli 15.10.2026. Levelowanie bez sztuczek jest wolniejsze, ale nie ryzykujesz konta.
Którą ścieżkę rozwijać najpierw
Oficjalnego tier listu nie ma, a wiarygodnego rankingu pod sezon 2 nie znaleźliśmy. GameRant (12.09.2026, sezon 1) ułożył taką kolejność: 1. Support, 2. Medic, 3. Recon, 4. Assault, 5. Driver/Pilot. Support uznał za najbardziej wszechstronny, a o Assault napisał: „the worst one to level up because it has zero utility”. Driver i Pilot są według GameRant wąsko wyspecjalizowane: ważne dla graczy logistyki i pojazdów, mniej dla piechoty.
To opinia z sezonu 1. W sezonie 2 C4 przeszło do Assault, Assault dostał nowe źródła XP, a Medic ma przetasowane odblokowania. Traktuj ten ranking jako punkt wyjścia, nie pewnik.
Reset postępu i kolejne sezony
Sezon 2 wyzerował postęp. „Each season we will have a different XP curve with different item orders”, zapowiadali twórcy przed sezonem 1. 17.10.2026 przyznali na X, że przyspieszenie postępu w sezonie 2 było błędem, bo część graczy ma już sprzęt z końca drzewka. Resetu w ten weekend nie będzie. Zamiast tego studio chce wyraźnie przyspieszyć start sezonu 3. Wszystkie zmiany: sezon 2.




