Tüm kara araçları (Season 2)
Fiyat, aracı her satın aldığında ödediğin tutar. Açma ücreti ise Driver yolunda gereken seviyeye ulaşınca bir kez yapılan ödeme. Season 2'nin yeni araçları kalın yazıyla.
| Araç | Tür | Fiyat | Açma | Koltuk | Silahlar |
|---|---|---|---|---|---|
| Bobcat | dört tekerlekli motor | $500 | başlangıçtan | 2 | yok |
| Kodiak | SUV | $2.500 | başlangıçtan | 4 | yok |
| Dune Buggy | buggy | $1.500 | Driver 9, $25.000 | 3 | yok |
| Kodiak [Pickup] | SUV | $3.000 | Driver 10, $35.000 | 6 | yok |
| Kodiak [M249] | SUV | $6.750 | Driver 6, $50.000 | 5 | M249 |
| Wolf-110 | hafif taşıyıcı | $2.200 | Driver 8, $50.000 | 4 | yok |
| Wolf-110 [M2 Browning] | hafif, silahlı | $7.800 | Driver 16, $125.000 | 5 | M2 Browning |
| Ural | kamyon | $5.000 | Driver 3, $35.000 | 3 | yok |
| Humvee | zırhlı SUV | $3.000 | Driver 14, $75.000 | 4 | yok |
| Ural Defender | kapalı kasalı kamyon | $7.200 | Driver 15, $75.000 | 3 | yok |
| Ural Defender [M249] | aynısı, silahlı | $9.500 | Driver 22, $100.000 | 3 ya da 5* | M249* |
| Humvee [M249] | zırhlı SUV | $8.500 | Driver 24, $125.000 | 5 | M249 |
| Humvee [Minigun] | zırhlı SUV | $10.000 | Driver 30, $150.000 | 5 | M134D minigun |
| T-72B3 | ana muharebe tankı | $16.000 | Driver 20, $250.000 | 3 | 2A46M-5 topu, PKTM, M2 Browning |
| Flakpanzer Gepard | uçaksavar | $14.000 | Driver 25, $300.000 | 2 | 2× 35mm Oerlikon GDF topu |
| SPH-2 | kundağı motorlu top | $8.000 | Driver 31, $350.000 | 3 | L52 topu, M249 |
| L2A6 | ana muharebe tankı | $22.000 (önceden $14.000) | Driver 35, $500.000 | 3 | L55A1 topu, MG3A1, M249 |
| M113 APC SV | doğma aracı | satılmaz | – | 10 | yok |
- Yeni araçların, L2A6'nın, SPH-2'nin ve değişen her öğenin fiyatları ve açma ücretleri Season 2 yama notlarından geliyor. Diğer değerler, koltuklar ve silahlar oyuncu rehberlerinden (oyun dosyalarına dayanıyor) ve Dexerto wiki'den.
- *Kaynaklar Ural Defender [M249] konusunda aynı fikirde değil: 3 ya da 5 koltuk, bir ya da iki M249.
- L2A6 ve Gepard'ın gövde canı 800'er HP, SPH-2'nin 650 HP ve M113'ün 1.000 HP. Wolf-110 ve T-72B3'ün HP'si henüz bilinmiyor.
- Altı helikopter var (MH-6'dan ($6.250) Havoc'a ($28.000) kadar). Fiyatlar, kontroller ve uçaksavar savunması ayrı anlatılıyor: helikopterler.
Season 2'nin dört yeni aracı
Season 2, 15 Ekim 2026'da çıktı. BULKHEAD bu araçları, savaşmayı seven sürücülerin L2A6'dan önce açacağı daha fazla şey olsun diye ekledi.
- Wolf-110: hızlı, hafif tekerlekli bir taşıyıcı. Dexerto'ya göre 4 koltuğu var, 129 km/sa hız yapıyor ve km başına 4 L yakıt harcıyor.
- Wolf-110 [M2 Browning]: aynı arazi aracı, halka üstüne monte M2 Browning ile. 5 koltuk.
- T-72B3: ana muharebe tankı, L2A6'dan yavaş ama daha ucuz ($22.000 yerine $16.000) ve biraz daha yakıt tasarruflu. Driver 20'de açılıyor, yani L2A6'dan 15 seviye önce. Dexerto'ya göre 60 km/sa yapıyor ve 3 koltuğu var.
- Flakpanzer Gepard: Driver 25'te açılan bir uçaksavar aracı.
9 Ekim önizlemesi T-72'yi Leopard'dan "far more fuel-efficient" (çok daha yakıt tasarruflu) olarak tanımlamıştı. Yama notları sadece "slightly" (biraz) diyor. Sezon değişikliklerinin tam listesi: Season 2.
Flakpanzer Gepard: oyuncular neden tartışıyor
Gepard'ın 2 koltuğu, 65 km/sa hızı, 800 HP'si ve iki 35mm topu var. Tüfek kurşunlarına bağışık. Km başına 10 L yakıt yakıyor, bu da tüm araçların en fazlası. Sürücü koltuğundan nişancı koltuğuna F1/F2 ile geçersin.
Fazla mı güçlü? Bunu çoğunlukla pilotlar söylüyor:
- "Gepard will ruin current gamemode." (17 Ekim 2026) Steam konusunu bir nakliye pilotu yazdı. Ona göre Gepard "super easy to use and super powerful". Düşman üssünün yakınına park edip helikopterleri kalkışın hemen ardından düşürebilir ve palet taşıyan bir Lakota ondan kaçamaz.
- "Fix the Gepard" (17 Ekim 2026) yazarı, Gepard'ın "the exact same 800 HP as the L2A6 MBT" olmasına itiraz ediyor. Bir "glass cannon" (cam top) olması için 400 HP'ye indirilmesini istiyor.
- 15 Ekim tarihli bir Firing Range videosunda Gepard bir Little Bird'ü 2–3 saniyede, bir Lakota'yı yaklaşık 5 saniyede düşürüyor. Yazar ona "mobile CIWS" (mobil CIWS) diyor.
Fazla mı zayıf? Bunu onu kullananlar söylüyor:
- Bir Havoc, 5 saniyeden uzun ateş ve şarjörün 2/3'ünden fazlasını alıyor.
- Toplar iddiaya göre yatayın altına nişan alamıyor, bu yüzden Gepard piyadeye ya da aynı yükseklikteki bir tanka vuramıyor.
- Steam'de "very underwhelming" ve "does next to no dmg to helis" yazılarını okuyabilirsin.
Gepard savunucuları, Season 2'nin FOB savunmasını zayıflattığına dikkat çekiyor: Talon artık 2 saniye yerine 5 saniyede dolduruyor. Ayrıca Gepard'ı ancak Driver 25'te açtığına da değiniyorlar. Helikopterde uçaksavardan nasıl kurtulunur: helikopterler.
17 Ekim 2026 itibarıyla BULKHEAD hiçbir Gepard değişikliği duyurmadı. 17 Ekim'de stüdyo genel olarak bazı şeylerin "clearly out of balance" (açıkça dengesiz) olduğunu, bazılarında ise topluluğun ikiye bölündüğünü ve beklemek istediğini söyledi. Sezon ortasında, tanklar ve topçu dahil en güçlü silahlar ve araçlar olmadan Limited Mode sunucuları planlanıyor.
Araç nasıl satın alınır ve nerede bulunur
- Aracı aç. Gereken Driver seviyesine ulaş ve tek seferlik ücreti öde (örneğin T-72B3: seviye 20 ve $250.000). Helikopterler Pilot yolunda açılır.
- Üssündeki (HQ) Vehicle Vendor'a git. Silah satıcısından ayrı duruyor. Bir kara ya da hava aracı seçersin.
- Tıklamaya dikkat et. Satın alma tek tıklama ve paranı hemen alıyor.
- Bir mürettebat bul. Sürücü koltuğunda silah yok. Ateş etmek için ikinci bir oyuncuya ya da koltuk değiştirmeye ihtiyacın var.
- Koltukları ve envanteri kilitle. Aracın etkileşim menüsü, koltukları yabancılara karşı kilitlemene izin verir. Season 2'den beri satın alınan aracın envanteri varsayılan olarak sadece sana ve takımına görünür.
- Yakıta ve onarıma dikkat et. Her araç yakıt yakar. Wrench ($180) her aracı onarır, ama yavaş. FOB'daki Refuel and Repair Stations, FOB'da yakıt ve yedek parça malzemesi olduğunda çalışır. Onarım XP'si Driver yoluna gider.
Bir aracı satın almadan önce Firing Range'de dene. Oradaki Vehicle Vendor sana her aracı bedava verir.
M113 APC SV'yi satın alamazsın. Herhangi bir takım 20 puana ulaşınca her takımın üssünde belirir. Onu bölgeye getiren sürücü, üzerindeki her respawn'dan para kazanır. Season 2'den beri takım değiştiren ya da maç ortasında katılan bir oyuncu, Control Zone'a kendisi ulaşana kadar onu kullanamıyor.
Tankları ne yok eder
| Silah | Açma | Fiyat | Notlar |
|---|---|---|---|
| RPG-7 | Support 5, $30.000 | $1.800 (roket $200) | menzil yaklaşık 300 m |
| MAAWS | Support 18, $100.000 | $2.400 (mermi $200) | menzil yaklaşık 400 m, zırha karşı en iyisi |
| C4 Charge | Assault 4, $15.000 | $250 + Remote Detonator $650 | yaklaşmak gerekir |
| IED | başlangıçtan | $300 | tek kullanımlık |
| AT Mine | Support 25, $75.000 | $650 | sadece araç altında tetiklenir |
| Stingray | FOB'da inşa edilebilir | 650 malzeme | kamikaze drone |
Bir aracı kritik duruma (yanar ve yaklaşık 15 saniye sonra patlar) getirmek için kaç doğrudan gövde vuruşu gerekir:
| Araç | RPG-7 | MAAWS | C4 | AT Mine |
|---|---|---|---|---|
| L2A6, Gepard | 3 | 2 | 4 | 1 |
| SPH-2 | 2 | 2 | 4 | 1 |
| M113 APC SV | 3 | 2 | 4 | 2 |
| Ural (hepsi) | 2 | 2 | 6 | 1 |
| Humvee / Humvee [M249] | 4 | 1 | 3 | 1 |
| Kodiak (hepsi) | 1 | 1 | 2 | 1 |
Veriler Rus bir oyuncu rehberinden (Season 1 oyun dosyaları). Tekerleğe ya da yakıt deposuna vurmak ek hasar verir. Dexerto wiki, T-72B3 için şu hasar çarpanlarını listeliyor: MAAWS +%185, AT mine +%145, dronelar +%450, kurşunlar −%100; yani kurşunlar ona hiçbir şey yapmaz. Oyuncular ayrıca iki yeni tankın da tek bir IED ile düştüğünü söylüyor.
Neye ateş etmeli, neyi boş vermeli
"WARDOGS Vehicle Guide: What to Shoot and What to Ignore" (29 Eylül 2026, Season 1) videosunda Airwingmarine ve Firing Range'de test eden oyuncular aynı fikirde:
- Tank: arkayı hedefle. Motor arkada. Arkaya tek bir RPG motoru zaten devre dışı bırakır, 3 RPG ya da 2 MAAWS tankı yok eder. Arkaya arkadan vurman gerekir: yandan atılan atış sayılmaz.
- Paletler: gövdenin ortasından arkaya doğru tek bir RPG ya da MAAWS o taraftaki paleti kırar. Mürettebatın inip onarması gerekir.
- Yakından: tek bir IED tankı ateşe verir, arkaya 3 C4 yeter.
- Humvee: önce lastiklere git (patlatmak için 5–8 mermi, jantlara kadar indirmek için o kadar daha). Yok etmek için 3–4 RPG (kaynaklar aynı fikirde değil) ya da bir MAAWS gerekir. Hasarın azaldığı taret ve arka kapağı atla.
- Ural: yandan kabine, yakıt deposunun yanındaki kapılara ya da motora ateş et. Bu noktalarda bir MAAWS yeter. Cama isabet sürücüyü öldürür.
Yeni tank için Season 2 testleri (17 Ekim 2026, Steam): T-72B3 arkaya 2 RPG ile yanıyor, yandan ise 4 gerekiyor. MAAWS: arkadan 2, yandan 3. Gepard arkadan 2 MAAWS alıyor.
Boş vermen gerekenler:
- Tankın ön cephesi. Reaktif zırh hasarın çoğunu emer. Airwingmarine'e göre önden 8–9 RPG gerekir, 17 Ekim testine göre 6 RPG ya da 3 MAAWS.
- Tüfekle bir Humvee'nin gövdesi. 60 mermilik bir şarjör canının %5–10'unu alır.
- Bir Ural'ın kasasındaki paletler. Palete giren bir MAAWS mermisi kamyona zarar vermez.
- Ağır hedeflere karşı bomba atar. Bir tank 10 el bombası, bir Havoc 15 alır.
Vuruş sayıları oyuncu testlerinden ve Season 1 oyun dosyalarından geliyor. Season 2 yama notları bunları listelemiyor ve yamalar değiştirebilir. SPH-2 ve ona karşı ne yapılacağı için havan ve topçu rehberine bak.
Bir aracı yok etmek ne kazandırır
Season 2'den beri her varyantın kendi ödülü var ve silahlı varyantlar 1,5× XP veriyor. Yama notlarından seçilmiş değerler: L2A6 $11.000 (önceden $14.000), SPH-2 $8.000, T-72B3 $8.000, Flakpanzer Gepard $7.000, Humvee [Minigun] $5.000, Wolf-110 [M2 Browning] $3.900, Kodiak $500. Saldırı araçları, ne kadar çok öldürme yaparlarsa o kadar değerli olur. Driver yolunu daha hızlı seviyelendirmek için: sınıflar ve seviye atlama.




